czyste

zdrowie

Jesień z produktami JOGO smakuje lepiej

« cofnij

Jesienna chandra coraz częściej daje o sobie znać? W długie i ciemne listopadowe wieczory najchętniej zaszylibyśmy się pod ciepłym kocem i nie wychodzilibyśmy spod niego aż do wiosny. Na szczęście jesienny nastrój nie trwa wiecznie – istnieją słodkie sposoby na błyskawiczną poprawę humoru. Zapraszamy do zapoznania się z przepisem na warstwowy torcik, do wykonania którego możecie wykorzystać produkty Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO.

Przepis na jogurtowy torcik JOGO z zielonym musem

JOGO - torcik jogurtowy
http://www.kawaiczekolada.pl/jogurtowy-torcik-z-musem-z-kiwi/

Masa jogurtowa:

  • 800 g jogurtu naturalnego JOGO
  • 150 ml śmietany 30% JOGO
  • 5 łyżek miodu
  • 7 łyżeczek żelatyny
  • 3 łyżki zimnej wody

Składniki na zielony mus kiwi:

  • 5 dojrzałych kiwi
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 1 łyżka zimnej wody

Dodatkowo:
kilkanaście okrągłych biszkoptów na spód


Przygotowanie:

Żelatynę należy zalać zimną wodą i odstawić na kilka minut. Okrągłą blachę do pieczenia wyłożyć papierem, następnie wyłożyć spód biszkoptami. W niewielkim rondlu podgrzewamy śmietanę JOGO, dodajemy do niej żelatynę i energicznie mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Kiedy masa lekko przestygnie łączymy ją z jogurtem JOGO i płynnym miodem, całość miksujemy i przelewamy do tortownicy, a następnie schładzamy w lodówce.

 

Teraz możemy przystąpić do przygotowywania zielonego musu z kiwi. W pierwszej kolejności zalewamy żelatynę zimna wodą. Owoce obieramy ze skórki i blendujemy na gładką masę, którą zagotowujemy – to bardzo ważny krok, pozwala bowiem pozbyć się enzymów, które uniemożliwiłyby ścięcie się żelatyny. Do gorącego musu dodajemy żelatynę i dokładnie mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Kiedy całość ostygnie przekładamy ją na, wcześniej przygotowaną, warstwę jogurtową. Ciasto powinno jeszcze kilka godzin chłodzić się w lodówce.

 

Torcik z produktami JOGO – witaminowa bomba!

Ten biało-zielony torcik to prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Kiwi zawiera mnóstwo witaminy C, magnezu, fosforu, żelaza, a przede wszystkim potasu. To doskonały naturalny środek wzmacniający, tak istotną w sezonie jesiennym, odporność. Z kolei jogurt i śmietana JOGO dostarczają naszemu organizmowi wartościowego białka, które jest składnikiem budulcowym mięśni i innych tkanek. Wapń natomiast jest niezbędny dla mocnych kości i zębów.

Zapraszamy wszystkich serdecznie do zapoznania się w pozostałymi produktami Łódzkiej Spódzielni Mleczarskiej JOGO oraz poszukiwania własnych pysznych, jesiennych przepisów!

Smacznego i na zdrowie!

Znasz produkty marki JOGO?

wypełnij ankietę